вівторок, 4 квітня 2017 р.

Практична робота


УРОК
(Всесвітня історія 7 клас)
Тема: Практичне заняття Середньовічні школи та університети.Життя середньовічного студента.
Мета: сформувати в учнів уявлення про стан освіти і науки в період раннього середньовіччя, охарактеризувати видатні постаті, Алкуїна, Абеляра, Фоми Аквінського та їх внесок у розвиток світової культури.дослідити середньовічну школу,і життя середньовічного студента
Поняття: «каролінгське  відродження»,  «теологія»,  «схоластика»,  «алхімія».
Очікувані результати: учні зможуть: застосовувати i пояснювати на прикладах поняття та терміни за темою; характеризувати життя студентів і розвиток середньовічної освіти  описувати університети.
Обладнання: Історія середніх віків: підручник для 7­го класу, атлас, наочність.
Тип уроку: практичне заняття.
Хід уроку
І.  Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1.  Хто і чого навчався в середньовічних школах?
2.  Хто були викладачами шкіл?
3.  Коли і де виникли найдавніші університети?
4.  У чому полягала відмінність у навчанні тогочасних студентів?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.  СЕРЕДНЬОВІЧНІ ШКОЛИ ТА УНІВЕРСИТЕТИ
У розвитку середньовічної освіти велику роль відігравало християнство.
При монастирях і храмах відкривали перші школи, головним предметом у
яких було письмо. Зошитів тоді ще не було, й учні вчилися писати загостре­
ною паличкою на покритих воском дощечках. У У -Х ст. освічених людей в
Європі було мало, і навіть не всі королі вміли читати й писати.
В  ХІ-ХІІ  ст.  з ’ я в и л и с я   ш к о л и   д л я   в с іх   бажаючих,  незалежно  від
їхньої  національності  й  походження,  де  викладали  «сім  вільних  мис­
тецтв» . Вільними їх називали тому, що опановувати їх могли лише віль­
ні люди, а мистецтвом вважалася діяльність, спрямована на осмислен­
ня, творче сприйняття навколишнього світу, що також робить людину
вільною.  Створена  ще  в  Давньому  Римі,  така  освіта  діяла  протягом
усього  Середньовіччя.  Цикл  навчальних  предметів  складався  з  двох
частин — тривіума6 і квадривіума.
У ХІІ-ХІІІ ст. викладачі й студенти міських шкіл почали створювати
особливі об’єднання, що називались університетами.
Університети  не  тільки  давали  високий  рівень  освіти  та  свободи,  а
й  забезпечували  розвиток  науки,  міста  і  навіть  держави,  у  якій  вони
діяли.  Найперші  з  них  виникли  в  Болоньї  (Італія),  Парижі  (Фран­
ція), Оксфорді (Англія). До кінця XV ст. у Європі було засновано понад
60 університетів. Університети самі обирали свого очільника — ректора,
самостійно визначали склад викладачів і могли судити своїх учнів. Учні
називалися студентами, що на латиниці означає «старанно вчитися».
В  університетах  так  само  вивчали  «сім  вільних  мистецтв»,  але  на
вищому рівні.  Провчившись  п’ять-сім  років,  можна було  вступити  на
старші  факультети  —  богословський,  юридичний  і  медичний.  Осно­
вними  заняттями  вважалися  лекції,  що  читалися  вранці  та  ввечері.
Одягнений  у чорну  мантію  магістр-викладач читав  уголос  яку-небудь
учену книгу, не дозволяючи собі ні на букву відступити від тексту.
Інший вид занять — диспути — словесні двобої, під час яких студен­
ти вже мали право не тільки поставити запитання викладачу, а й висту­
пити самі й  навіть запропонувати  будь-яку тему для  обговорення.  Пе­
ремагав  на диспуті не той,  хто більше  знав,  а той,  хто  переконливіше
доводив свою точку зору.
2.ЖИТТЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОГО СТУДЕНТА
Чимало  студентів  походили  з  городян,  селян  і  небагатих  рицарів,
тому, аби заплатити за навчання і житло, вони змушені були заробляти
уроками чи просити милостиню.
Навчання в усіх університетах велося латиною, тому студент міг по­
чати  своє  навчання  в  одному університеті,  а закінчити  його  в  іншому
місті чи в іншій  країні.  Аби підтримати один одного,  студенти  різних
країн об’єднувалися в земляцтва.
ІV. Узагальнення та систематизація знань i вмінь
      Учитель повертається до проблемного завдання, яке було поставлене на початку уроку. Проблемне завдання.
      Чи дійсно поняття «темні віки» відповідає середнім вікам? (Учні мають висловити свою думку, використовуючи метод «Прес».)
Запитання для бесіди
1.  Яку  роль  відігравала  освіта  в  житті  середньовічного  суспільства?
2.  Де і як здобували освіту?
3.  Яким був стан наукових знань? Як він змінювався?
4.  Назвіть визначні постаті європейської культури.
V.  Домашнє завдання
 Опрацювати §9 С. 106 -112

Немає коментарів:

Дописати коментар